Česká republika
Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České republice, z.s. (SPMP ČR)
Společnost pro podporu lidi s mentálním postižením v České republice, z.s. (SPMP ČR) je celostátní nezisková organizace hájící práva a zájmy lidí s mentálním postižením a jejich rodin. V současné době má více než 8000 aktivních členů na národní, regionální a místní úrovni.
Našimi členy jsou lidé s mentálním postižením, jejich rodiny a přátelé, poskytovatelé služeb, a další odborníci. Naše členské organizace se nacházejí ve všech krajích a větších městech České republiky.
Naše cíle a hodnoty jsou následující:
SPMP ČR je členem Národní rady pro zdravotně postižené. Na mezinárodní úrovni spolupracujeme s Inclusion Europe a Inclusion International a s dalšími nevládními organizacemi. Nabízíme vzdělávací aktivity pro děti i dospělé s mentálním postižením, pro jejich rodiny a pracovníky. Prosazujeme zlepšení kvality sociálních služeb a proces deinstitucionalizace. Podporujeme rozvoj hnutí sebeobhájců, lidí s mentálním postižením, kteří mluví sami za sebe a hájí svá práva a zájmy. Upravujeme běžné a důležité informace tak, aby jim rozuměli lidé s mentálním postižením. Naším cílem je umožnit jim snadnější přístup k informacím. Vytvořili jsme například snadno srozumitelnou verzi Úmluvy OSN o Právech osob se zdravotním postižením v českém jazyce. Navrhujeme a komentujeme zákony týkající se života lidí s mentálním postižením a jejich rodin. Prosazujeme smysluplnou realizaci Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením v České republice.
Lotyšsko
Sociálně inovační centrum (SIC) je nezisková organizace, která byla založena v roce 2010. Pracovní tým se skládá z pěti dobrovolníků, kteří pracují jako zaměstnanci jen na poloviční úvazek a věnují se různým činnostem.
Centrum se zaměřuje na 3 hlavní oblasti:
1) podporu sociálního podnikání
2) hledání řešení v boji s nezaměstnaností
3) Práce s lidmi se speciálními potřebami
Protože Lotyšsko je malá země, nezaměřuje se SIC jen na práci s konkrétní sociální skupinou, ale spíše na komplexní podporu vedoucí k lepšímu postavení různých sociálních skupin (nezaměstnanou mládež, osoby se speciálními potřebami, nezaměstnané dospělé apod). Naše práce je ve většině případů založena na projektech financovaných národními a mezinárodními programy (Erasmus +, Europe for cizizen). SIC poskytuje neformální podporu v sociálních inovacích, sociálním podnikání, politických procesech a pomoc při vytváření zákonů a podmínek pro znevýhodněné členy společnosti. Dále podporuje integraci a zvýšení účasti společnosti na společenských a politických otázkách. Hlavním cílem je podpořit myšlenku a pohyb sociálních inovací a podnikání jako strategický nástroj pro udržitelný rozvoj.
Polsko
Polský svaz pro osoby s mentálním postižením (PSONI) pracuje ve prospěch lidí s mentálním postižením žijících v Polsku, jejich rodičů a zákonných zástupců.
Rodičům, jejichž děti byly diagnostikovány jako osoby s mentálním postižením, chcetějí ukázat nové možnosti a vytvářet nové příležitosti. Tato perspektiva se vztahuje na všechny věkové skupiny od rané péče po dospělé. Není účelem poskytnout rodičům a pečujícím neustálou pomoc, ale spíše jim poskytnout možnosti motorického, kognitivního a společenského rozvoje tak, aby mohly žít aktivní, samostatný a normální život.
Hlavním cílem sdružení je podpořit osoby se specifickými potřebami tzn. lidi s mentálním postižením v reálném životě.Sdružení je národní organizací s významnými úspěchy.
PSONI skládá z více než 11.000 členů, které mají více než 120 místních poboček.
Hlavními oblastmi specifické podpory jsou:
Portugalsko
Polytechnický institut Santarém je instituce veřejného vysokého školství (terciární úroveň), která byla založena v roce 1979 a skládá se z následujících škol: zemědělství, sport, vzdělávání, management, technologie a zdravotnictví. Vyšší pedagogická škola Santarém (ESES) byl založena dne 26. prosince a jako součást Polytechnického institutu v Santarém , důraz je kladen zejména na výuku, výzkum, komunitní služby a spolupráci na národních a zahraničních aktivitách společného zájmu. Téměř 700 studentů v současné době studuje první stupeň základního vzdělávání, pedagogiku mateřských škol, sociální pedagogiku, kulturu a komunitní školství, vzdělávání a komunikace v multimédiích, výtvarného umění a multimédia. ESES zároveň nabízí vzdělávací kurzy a školení pro širokou veřejnost a profesionály tak, aby byly uspokojena potřeba se vzdělávat v průběhu celého života. Naše škola podporuje inovační postupy pro učitele všech úrovní vzdělávání v několika oblastech: umění; informační a komunikačních technologie; s důrazem na multimédia. ESES má zkušenosti z projektů Leonardo da Vinci a Erasmus+, stejně jako z dalších evropských i národních projektů a programů. Zapojení a realizace Erasmus + projektů rozšiřuje obzory studentům i učitelům a umožňuje mladým lidem stát se odpovědnými evropskými občany a pochopit další jiné kultury a vzdělávací systémy.